Статті

Розвиваючі пазли, в чому їх користь та як правильно обрати для своєї дитини?

⠀⠀⠀⠀⠀Складання пазлів – захопливий процес, який є однією з найулюбленіших забав як діток так і дорослих, і є найпопулярнішою грою серед всіх існуючих ігор-головоломок, адже кожен хоча б раз у житті, але все ж таки складав пазл).
⠀⠀⠀⠀⠀Важко повірити, але історія пазлів налічує більш як 260 років. Адже, як говорять джерела вперше пазли були придумані Джоном Спілсбері— картографом та гравером з Лондона орієнтовно у 1760 році. І це були не іграшки, а навчальний матеріал для шкіл, оскільки контури з географічних мап переносилися на тонкий дерев’яний шпон та випилювалися за допомогою лобзикової пилки. Їх популярність ширилася світом та поступово розширювала свою освітню роль, поєднуючи елементи гри.
⠀⠀⠀⠀⠀Не зважаючи на наявність дешевого паперу досить довгий час робити пазли з нього вагалися, щоб їх не розглядали як дешеву та неякісну підробку. І лише згодом криза призвела до популярності паперових пазлів, як доступної за ціною гри для проведення дозвілля і досить цінувалися саме серед дорослої аудиторії. Дорослі, зрозумівши на скільки захопливою та навчальною є ця гра все частіше почали купувати її дітям, а виробники - отримали широке поле для розвитку своєї діяльності.
⠀⠀⠀⠀⠀Сучасний іграшковий світ налічує безліч різновидів пазлів, як за кількістю і розміром самих елементів, так і за розміром кінцевого зображення.
⠀⠀⠀⠀⠀Купуючи дитячі пазли, слід розуміти, що лише правильно підібрані за віком та рівнем розвитку дитинки пазли в повній мірі захоплять малюка та принесуть повноцінний розвиваючий ефект та користь.

Чим так корисні розвиваючі пазли для дітей?


⠀⠀⠀⠀⠀В першу чергу варто знати, що за науковими даними складання пазлів є одним із найкорисніших занять яке підтримує мозкову активність та розвиває його.
⠀⠀⠀⠀⠀Складаючи пазли, у малюків відбувається розвиток координації рухів та дрібної моторики, оскільки вони повинні з’єднувати між собою елементи пазлів, вірно їх підбирати та неодноразово повертати, щоб елемент підійшов за формою. У самих маленьких ці рухи стають дедалі точнішими та чіткішими і більш осмисленими, а це є наступним позитивним кроком для швидкого розвитку письма та мовлення.


⠀⠀⠀⠀⠀Відбувається розвиток уваги, логіки та пам’яті, розуміння понять цілого та частини, адже побачивши цілісну картинку малюк, користуючись логікою буде її відтворювати та запам’ятовуватиме порядок розміщення елементів за формою та кольорами і вже наступні рази, використовуючи пам'ять, щоразу вправніше складатиме свою головоломку.
⠀⠀⠀⠀⠀Розвиваються уява, фантазія, просторове та творче мислення, адже процес формування цілісного зображення супроводжується процесом мисленнєвого продовження картинки, тобто малюк продумує наперед, яким повинен бути наступний елемент за формою, кольором чи розміром. Таким чином в малюка розвивається розуміння кольорів та порядку їхнього поєднання, він детально сприймає та вивчає форми предметів, їхнє розміщення у просторі, що у свою чергу розвиває творчі навики.
⠀⠀⠀⠀⠀Розвивається здатність всебічного бачення завдання, яке виникає перед дитиною, здатність до прийняття складних рішень, що в майбутньому дозволить дитині продумувати та обирати стратегію вирішення поставлених завдань.
⠀⠀⠀⠀⠀Розвивається здатність до самостійного прийняття рішень, пошуку відповідей без сторонньої допомоги, віра в свою самостійність та свої сили, які потім перенесуться на правильне вирішення життєвих питань.
⠀⠀⠀⠀⠀Складання пазлів - це також розвиток, зосередженості, посидючості, цілеспрямованості, завзятості, сприятливий процес для заспокоєння чи підняття настрою, процес, який дозволяє батькам краще зрозуміти дитинку, побачити чому вона більше приділяє увагу, над чим зосереджується та чим захоплюється.


⠀⠀⠀⠀⠀Отже, пазли – це мега-чудова розвиваюча іграшка та прекрасний спосіб проведення спільного часу з дитинкою та її подальшої соціалізації.
⠀⠀⠀⠀⠀Зрозумівши все це у вас відразу виникне бажання купити цілу гору всіх можливих пазлів для своєї дитини і нехай собі спокійно розвивається )).
⠀⠀⠀⠀⠀Однак не варто поспішати, адже малюк самостійно складати свій перший пазл не розпочне і все залежатиме від того, як саме ви навчите ваше маля цьому процесу, оскільки роль батьків у всіх розвиваючих заняттях є першочерговою та необхідною.
⠀⠀⠀⠀⠀Причому гра з пазлами буде різною для різних вікових категорій і в кожному віковому періоді, тому слід виважено та правильно обирати дитячі пазли.

Як правильно обирати пазли за віком?


⠀⠀⠀⠀⠀У віковий період від 1 до 12 місяців найкращим варіантом буде демонстрація для дитинки перших найпростіших яскравих пазлів. Тут найголовніше емоційний контакт між дитинкою, батьками та грою. Дитя із задоволенням дивитиметься як батьки збирають яскраві картинки, різноманітно вивчатиме та досліджуватиме їх елементи, надихатиметься і наслідуватиме позитивні емоції батьків від гри з картинками. Доречними для такого віку будуть великі за розміром та яскраві пазли, які складаються з 2 частинок та мають просте і зрозуміле зображення, наприклад, можна захоплювати дитинку яскравими пазлами для найменших “Кольори”.


⠀⠀⠀⠀⠀В період від 12 до 18 місяців дитинка вже може самостійно складати найпростіші пазли, які, наприклад, демонструвалися їй у першій віковій групі, та ті котрі складаються з 2-4 частин. Зверніть увагу на те, що маленьких діток досить складно залучити до заняття якоюсь справою на тривалий період, тому в цей період лише саме великі та яскраві дитячі пазли з невеликою частиною елементів будуть найдоречнішими, щоб дитинка під наглядом батьків першопочатково тратила якнайменшу кількість часу на складання головоломки та зосереджувалася лише на цьому. Кількість картинок пізніше можна збільшувати, це тренуватиме завзятість, посидючість, зосередженість та концентрацію уваги, але все залежить індивідуально, оскільки варто спостерігати, щоб малеча не сиділа за головоломкою весь визначений вами час, а завершувала з грою, як тільки їй це набридне. В цей час дитині можна запропонувати такі пазли дитячі, як: максі пазли “Фігури”, максі пазли “4 сезони”, максі пазли “Чиє дитинча?”, максі пазли “Хованки”.


⠀⠀⠀⠀⠀У віковий період від 18 місяців до 3 років дитинка вже зможе у свою гру запрошувати батьків чи дорослих, дотримуватися черги у грі з ними, наслідує їх дії, розкладає предмети на 2 кольори, фантазує, розуміє та дотримується правил гри, складає кубики за задумом, зображенням чи в тій послідовності, яку проговорюють батьки. В цей час дитині варто купити пазли на яких будуть зображені, наприклад, тваринки та пов’язані з ними предмети, пазли в яких картинки за однаковим сюжетом, але мають різну кількість елементів кожна, пазли в яких є додаткові елементи-вкладиші, чи елементи-наліпки, початкові рамки-вкладиші чи пазли-вкладиші з першими літерами, магнітні риболовлі з великими елементами, м’які кубики, чи дерев’яні кубики. Придбайте дитині, наприклад, такі головоломки як: пазл “Хто живе на фермі”, магнітна риболовля-вкладиш "Тваринки у лісі", пазл-сортер "Домашні улюбленці", пазл-вкладиш "Океан", дерев’яні кубики "Фрукти".


⠀⠀⠀⠀⠀Від 3 років з дитиною можна повноцінно вчити абетку, цифри, геометричні фігури, кольори. Вивчені букви складати у склади, а склади – у перші слова. В цей час дитина максимально швидко засвоює інформацію, ніж це було раніше. Якщо використовувалися пазли в попередніх вікових групах, то до цього часу дитинка вже могтиме зібрати пазл до 25 елементів. З цього віку можете купувати різноманітні мозаїки із зображеннями та великими різнокольоровими елементами. В цю вікову категорію попадають більшість наявних на ринку ігор-головоломок, можете купувати дитині: арт мозаїка "Літо", рамка-вкладиш "Годинник"абетка "Пазл-вкладиш", розвиваючий коврик-пазл "Світ навколо", магнітна дошка "9 елементів" (акула), м'які магніти "Абетка".


⠀⠀⠀⠀⠀В період від 4 до 6 років ігри-головоломки стають з більшою кількість елементів, які в свою чергу поступово стають меншими за розміром. В цей період варто зосередитись на тому, щоб асортимент розвиваючих пазлів та мозаїк був в значній мірі зорієнтований на навчальний процес, вони мають бути такими, щоб їх вже можна було читати, рахувати, поєднувати у величинах, кількості та розмірах. В цьому віці можете купувати дитині: академія розвитку "Я читаю", м'які магніти "Математика", пазли "Математика", гра з липучками "Веселий фермер". В п’ятилітньому віці кількість елементів в пазлах, як правило, коливається в межах 100, а їх зовнішній вигляд стає наближеним до звичайних.


Як привчити дитину до складання пазлів та мозаїк?


⠀⠀⠀⠀⠀Як було вже зазначено вище, всі розвиваючі ігри та заняття повинні бути за участі батьків, адже саме з батьків дитинка братиме приклад того, як відноситися до гри чи заняття. Дитинка не почне самостійно складати пазли та мозаїки, якщо їй не покажуть батьки цього процесу.
⠀⠀⠀⠀⠀На всіх етапах привчання дитинки до головоломок слід використовувати емоційний контакт з іграшкою та дитинкою. Якщо ви радісно та зацікавлено покажете, як виглядає цілісне зображення, зацікавлено складатимете пазли, захоплюватиметеся та радітимете тому, що вони відокремлюються та складаються в картинку і все це коментуватимете дитинці, то вона теж із захопленням почне залучатися до гри. Просіть дитинку вам допомогти, оскільки ви не можете знайти необхідний елемент та поставити його у потрібне місце, також допомагайте малюку при цьому, хваліть його за пророблену роботу та підтримуйте в процесі гри.

⠀⠀⠀⠀⠀Після того, як пазл буде складено, потрібно також похвалити малюка, поставити картинку у видне місце, а можливо і в тимчасову рамочку, як результат плідної роботи малюка, його зосередженості та цілеспрямованості, щоб дитина розуміла якого цінного результату вона досягла і прагнула щоразу до більшого, вірила в себе та мала натхнення до наступних звершень.